środa, 24 maja 2023

KSIĄŻKA "ŚWIAT PRZYRODY"

 Cześć!😀 Dzisiaj trochę inny wpis niż zwykle, ponieważ nie będzie on typowo o tym, o czym rozmawialiśmy na wykładach z edukacji społeczno-przyrodniczej. Przychodzimy natomiast z propozycją, według nas, ciekawej książki, która, jak myślimy, może pobudzić ciekawość także dzieci. A mianowicie mowa o książce pod tytułem "Świat przyrody", której autorem jest Christian Bouchardy. Zastanawiając się o czym jeszcze możemy napisać wpis, przypomniałam sobie, że posiadam właśnie taką książkę i wpadłyśmy na pomysł, aby się nią po krótce z Wami podzielić.😉

Autor tej książki, Christian Bouchardy, wspomina krótko o swoim dzieciństwie, które spędził na wsi. Mówi o swoich wielu doświadczeniach z przyrodą, wędrówkach, budowaniu szałasów czy rozpoznawaniu zwierząt. Niestety, jak sam mówi, jedyne czego mu wtedy brakowało, to kompetentna książka, która pomogłaby mu w różnych odkryciach. Dlatego, to właśnie powód, dla którego powstała jego książka, w której stara się przekazać swoje doświadczenia i miłość do przyrody. 🌱

Książka została podzielona na kilka rozdziałów. 

  • Pierwszy rozdział dotyczy tego, jak odpowiednio przygotować się do obserwacji zwierząt, co ze sobą zabrać, jak obserwować, gdzie i kiedy, jak rozpoznawać poszczególne stworzenia (ssaki, ptaki, ryby, gady i płazy, czy nawet bezkręgowce).

        

      

  • Kolejny rozdział "W domu i w ogrodzie" jest o roślinach i zwierzętach z naszego najbliższego otoczenia. Są to między innymi motyle, przy których temacie opisane jest, jakie gatunki roślin są ich ulubionymi ptaki - jeśli o nie chodzi, możemy dowiedzieć się, o której godzinie rano możemy usłyszeć poszczególne z nich lub poznać typowy ptasi dzień. Oczywiście ssaki oraz różne rośliny. 


Co ciekawe, możemy znaleźć tu także różne instruktarze, na przykład na wykonanie budki dla ptaków, kompostownika, czy nawet oczka wodnego! 😯



  • W rozdziale "Na łąkach i na polach" możemy dowiedzieć się, jak rozpoznawać główne gatunki zbóż, poznać polne kwiaty i dowiedzieć się, jak wygląda maszyna do ich zbierania, poznamy polne owady i jaszczurki, dowiemy się, jak rozpoznawać, czyje to kretowisko i ślady. Po przeczytaniu będziemy wiedzieć także, jak zbadać skład ptasiej wypluwki oraz będziemy mogli zrobić swój własny zielnik z kwiatów znalezionych na łące.


  • Po przeczytaniu rozdziału "W lesie" poznamy m.in. cykl życia lasu naturalnego, leśne kwiaty, grzyby oraz leśne ptaki i ssaki. 




  • Dzięki tej książce możemy bardziej poznać życie stawu. W rozdziale "Nad brzegiem stawu" dowiemy się jakie rośliny możemy tam znaleźć, ptaki czy płazy i oczywiście ryby. 



  • W książce znajdziemy także takie rozdziały jak: "W mieście", "Wzdłuż biegu rzeki", "W górach" oraz "Nad brzegiem morza". Poniżej wstawiamy kilka wybranych zdjęć z tych rozdziałów, abyście mniej więcej mogli dowiedzieć się co, się w nich znajduje.






Dajcie znać, co Wy myślicie o tej książce, czy podoba się Wam, co takie najbardziej? A może coś byście w niej zmienili? Jesteśmy ciekawe Waszego zdania. My uważamy, że jest to dobra książka dla dzieci, aby zaczęły stawiać pierwsze kroki w poznawaniu przyrody i pogłębianiu wiedzy o niej. Ma ona ciekawą grafikę, np. dokumenty tożsamości różnych zwierząt, w których podana jest m.in. ciężar ciała czy wielkość zwierzęcia. Dodatkowym atutem są różne pomysły, jak wcześniej wspomniane wykonanie budki dla ptaków lub wykonanie własnego przewodnika po tropach zwierząt i wiele innych. 

Na dziś dziękujemy i mamy nadzieję, że zainteresowałyśmy Was choć trochę. 😉

Klaudia 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

REFLEKSJA

 Hej, miło Was widzieć po raz kolejny na naszym blogu. Niestety... to będzie już nasz ostatni wpis, który tutaj zamieścimy. Choć może jeszcz...