wtorek, 23 maja 2023

WYKORZYSTANIE ZASOBÓW PRZYRODY

Witamy Was w kolejnym wpisie! 😀 Będzie on o tym, w jaki sposób możemy wykorzystywać to, czym obdarowała nas przyroda. Jak się pewnie domyślacie najpierw ktoś musiał sprawdzić co jest jadalne, a co nie lub jak coś przygotować, aby było jadalne. Takie eksperymentowania trwały kilka tysięcy lat. Teraz powiemy sobie trochę o tym, co z czego można przygotować. 

CZOSNEK NIEDŹWIEDZI

  • Czosnek niedźwiedzi, zwany również czosnkiem cygańskim lub cebulą czarownic, stosowany był w lecznictwie przez starożytnych Germanów. Popadł jednak w zapomnienie, podobnie, jak wiele innych cennych ziół. W stanie dzikim można go spotkać w lasach całej Europy. Jest on tu chętnie zjadany przez niedźwiedzie - stąd  właśnie wzięła się jego nazwa. Można spotkać go także w niektórych częściach Azji. Znajduje się on pod częściową ochroną, czyli nie wolno go zrywać w lesie. Jednak można uprawiać go, np. w ogrodach czy na plantacjach.
  • Czosnek niedźwiedzi może być spożywany zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Z liści można przyrządzić pesto i stosować jako dodatek do pieczywa czy potraw z makaronu. Jest używany także jako dodatek do twarogu, past jajecznych, mizerii, ziemniaków i mięs. Można nim posmarować mięso lub warzywa i ugrillować, a także ugotować zupę. Jesteśmy ciekawe jak mogą smakować te wszystkie potrawy, a Wy?
  • Ma on właściwości lecznicze. Substancje zawarte w czosnku niedźwiedzim rozrzedzają wydzielinę zalegającą w oskrzelach podczas przeziębienia czy grypy. Wspomaga on wątrobę w procesie odtruwania organizmu; zmniejsza lepkość krwi jest naturalnym środkiem przeciwko pasożytom układu pokarmowego.
  • Nie jest on zalecany dzieciom poniżej 12 roku życia, a kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią powinny uprzednio skonsultować stosowanie go z lekarzem.

 
                      źródło: www. podrb.pl
  
źródło: www.sklep.poradnikogrodniczy.pl
TOPINAMBUR

  • Topinambur, inaczej nazywany słonecznikiem bulwiastym. Jest to roślina pochodząca z Ameryki Północnej. Został rozpowszechniony na różnych kontynentach, jako roślina jadalna, pastewna i ozdobna. Gatunek ten jest ceniony ze względu na duży potencjał produkcyjny biomasy zielonej oraz z powodu jadalnych bulw. 
  • Część jadalna topinamburu to rozgałęzione bulwy w kolorach od jasnego brązu do jasnego różu. Topinambur w smaku przypomina połączenie ziemniaków i orzechów. Można spożywać go na surowo, możemy użyć go, np. do herbaty jako zamiennik cytryny lub jako składnik surówek. Jednak najlepiej nadaje się do zjedzenia ugotowany lub upieczony. Można przyrządzić z niego domowe frytki czy też chipsy. Świetnie sprawdzi się jako główny składnik zupy krem lub jako puree. Co ciekawe nadaje się także do kiszenia. Osobiście nie miałyśmy jeszcze go próbować, ale jesteśmy ciekawe jak smakuje zarówno surowy jak i przyrządzony w różnych postaciach. Dajcie znać czy ktoś z Was miał okazję go spróbować i jak Wasze odczucia, co do niego.
  • Topinambur odpowiada za przeciwdziałanie cukrzycy czy otyłości; obniża poziom glukozy we krwi i wartość cholesterolu; obniża pH w jelitach oraz stymuluje układ odpornościowy.
źródło: www.poradnikogrodniczy.pl

źródło: www.gotujmy.pl
POKRZYWA

  • Pokrzywa to rodzaj jednorocznych roślin zielnych lub bylin z rodziny pokrzywowatych. Należy do niej co najmniej 68 gatunków rozpowszechnionych na całej kuli ziemskiej z wyjątkiem Antarktydy. Rośliny niektórych roślin dostarczają włókna i są jadalne. 
  • Liście pokrzywy warto ususzyć i dodawać do herbaty. Wyczytałyśmy także, że z pokrzywy można zrobić ocet, który można wykorzystać do włosowych płukanek. Popularne są także syropy, które będą idealne dla wzmocnienia naszego organizmu. Czytając o pokrzywie natknęłyśmy się nawet na przepis, na chleb z pokrzywą, a także na risotto z jej udziałem oraz wiosenną zupę! Takich kulinarnych zastosowań pokrzywy jest wiele. Same byłyśmy zaskoczone faktem, jak wiele można z niej przyrządzić i oczywiście jesteśmy zaciekawione jej smakiem. Może kiedyś będziemy na tyle odważne, aby przyrządzić z niej jakąś potrawę. 
  • Jeśli chodzi o lecznicze zastosowanie pokrzywy pomocna jest ona w chorobach układu moczowego; działa wzmacniająco i odżywczo, ma także działanie przeciwkrwotoczne; poprawia trawienie i przemianę materii; obniża poziom cukru we krwi; może być stosowana do płukania gardła.
źródło: www.ziolowesyropy.pl/

źródło: www.haps.pl

Jak widzicie jest wiele przeróżnych zastosowań roślin i to tylko niektóre z tych, z których możemy wyczarować naprawdę wiele. Same byłyśmy zaskoczone, że w taki sposób można wykorzystywać, np. pokrzywę. 😯 Otaczająca nas natura jest naprawdę zaskakująca. Dajcie znać jak Wasze wrażenia i co Wy myślicie na temat tych wszystkich potraw, a może już ktoś z Was próbował czegoś podobnego? 

To tyle na dziś, widzimy się w kolejnym wpisie! 😀🌱

Klaudia 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

REFLEKSJA

 Hej, miło Was widzieć po raz kolejny na naszym blogu. Niestety... to będzie już nasz ostatni wpis, który tutaj zamieścimy. Choć może jeszcz...