Witajcie! Na jednym z wykładów, z edukacji społeczno-przyrodniczej rozmawialiśmy o bioróżnorodności. I dlatego nasz dzisiejszy wpis będzie właśnie o tym. Czy macie pomysł czym w ogóle może być bioróżnorodność? Jeśli nie, już wyjaśniamy co to takiego. 😉
BIORÓŻNORODNOŚĆ jest to różnorodność biologiczna. Pojęcie to opisuje miliardy zróżnicowanych organizmów żywych zamieszkujących Ziemię, a także zachodzące między nimi interakcje. Organizmy te stanowią istotny element naszego życia, ale są nieustannie zagrożone. A o jakie dokładnie zagrożenia może chodzić?
ZAGROŻENIA DLA BIORÓŻNORODNOŚCI
Głównym obciążeniem dla bioróżnorodności są:
1. ZMIANY W UŻYTKOWANIU GRUNTÓW, np:
- WYLESIANIE (deforestacja, wycięcie) jest to proces zmniejszania udziału terenów leśnych w ogólnej powierzchni danego obszaru. Czyli jest to po prostu niszczenie lasów w celu innego wykorzystania gruntów. Natomiast DEGRADACJA lasów to bardziej stopniowy proces związany z niezrównoważonym pozyskiwaniem drewna, powodujący utratę podstawowych zdolności lasów, takich jak wytwarzanie drewna czy właśnie bioróżnorodność, o której mowa. Może prowadzić do powodzi, susz, osunięć ziemi i lawin błotnych.
- INTENSYWNE PRAKTYKI MONOKULTURY - monokultura jest to system rolniczy lub leśny, polegający na wieloletnim uprawianiu na tym samym obszarze roślin jednego gatunku, bądź o podobnych wymaganiach glebowych, np. bawełny, trzciny cukrowej, świerku. Powoduje to szybkie wyjałowienie gleb nawet bardzo żyznych oraz zmianę ich struktury.
- URBANIZACJA jest to proces, który wyraża się w rozwoju miast, powiększeniu obszarów miejskich, a także udziału ludności miejskiej w całości zaludnienia. Jeśli chodzi o negatywne konsekwencje urbanizacji dla środowiska jest to między innymi: zanieczyszczenie powietrza i wód, mało terenów zielonych, zajmowanie terenów rolniczych i lasów, zmiany klimatyczne, degradacja środowiska.
- POLOWANIA - myślistwo to działanie, które w sposób szczególny wpływa na sytuację w przyrodzie i może naruszać jej równowagę, a w efekcie doprowadzić do pogorszenia sytuacji wielu gatunków zwierząt. Polowania zbiorowe są nieracjonalne, nieefektywne i w poważny sposób zakłócają równowagę w środowisku przyrodniczym na dużych obszarach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz