czwartek, 25 maja 2023

MNISZEK LEKARSKI A MLECZ

 Hej, przychodzimy do Was z krótkim postem. Jak pewnie zauważyliście w ostatnim okresie łąki były pokryte wieloma żółtymi kwiatkami. Osobiście pamiętam, jak w dzieciństwie robiliśmy z nich wianki na głowę. Są one często nazywane mleczem, ale czy na pewno jest to mlecz? Może nie wiecie, a może tak, ale istnieje też taka roślina, jak mniszek lekarski. Te dwie rośliny są często ze sobą mylone, ponieważ są do siebie łudząco podobne. Natomiast różnią się one kilkoma rzeczami i dziś krótko sobie o nich opowiemy, aby następnym razem nie mylić ich ze sobą. 😉

źródło: www.tapeciarnia.pl

MNISZEK LEKARSKI

  • Jak wygląda mniszek lekarski?
Mniszek lekarski może osiągać nawet 50cm wysokości, występuje pospolicie - w trawach i na łąkach. Ma długi, gruby korzeń. Łodygi są pozbawione liści, a w środku są puste. Roślina ma kilka pędów, które wyrastają z jednego miejsca w ziemi. Z każdej wyrasta tylko jeden kwiatostan. Liście mniszka lekarskiego są długie, wycięte w formie piór o podłużnym kształcie. Kwiaty mają żółty kolor. Kwitną wiosną. Przekwitnięte mniszki lekarskie przeobrażają się w białą, puszysta kulkę, zwaną dmuchawcem. Wszystkie części mniszka wytwarzają biały sok.

MLECZ
  • Jak wygląda mlecz?
Mlecz, podobnie jak mniszek lekarski, porasta łąki, tereny trawiaste, zarośla i nieużytki. Składa się z jednej łodygi, od której odchodzą kolejne odrosty pędów bocznych i listków. Liście mają lekko siny kolor oraz są powycinane, kolczaste. Po przekwitnięciu kwiat zamienia się w zbitą kulkę. Ma sztywną łodygę, a pod ziemią wytwarza pnącza. Mlecz kwitnie latem.

źródło: www.haps.pl


ZASTOSOWANIE MNISZKA LEKARSKIEGO
  • Bardzo popularny jest syrop z mniszka lekarskiego nazywany miodem mniszkowym, gdyż po wygotowaniu wody, tworzy się gęsty syrop, przypominający konsystencją i kolorem miód. Jest tradycyjnym środkiem na kaszel, ponadto ma właściwości oczyszczające, przeciwdziała zastojom żółci w wątrobie, a także ułatwia trawienie.
  • Jak wyczytałyśmy, liście mniszka można wykorzystać w kuchni jako składnik sałatek, można zrobić z nich również sok czy napar, a także usmażyć. Ciekawe jak smakują takie smażone liście...?
  • Z kolei jesienią wykorzystuje się korzeń mniszka, który wykopuje się, suszy i stosuje jako prebiotyk. Wyciąg z mniszka poprawia pracę jelit i wspiera funkcje wątroby, pomaga na trawienie pobudzając wydzielanie soków żołądkowych, reguluje poziom "dobrego" cholesterolu, działa moczopędnie. 
źródło: www.stronazdrowia.pl

  • Skoro potrafimy już odróżnić od siebie te dwie rośliny odpowiedzmy sobie na pytanie czy te rośliny są trujące? Jak się okazuje - nie. Jednak w obu przypadkach zwraca się uwagę na obecność substancji goryczowych, które w nadmiarze mogą powodować mdłości.
Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi uda Wam się już odróżniać mlecz od mniszka lekarskiego. Może nawet pokusicie się, aby któregoś razu przyrządzić miód mniszkowy.

Jeśli chodzi o ten wpis, to tyle. Dziękujemy. 😉

Klaudia 👋

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

REFLEKSJA

 Hej, miło Was widzieć po raz kolejny na naszym blogu. Niestety... to będzie już nasz ostatni wpis, który tutaj zamieścimy. Choć może jeszcz...