poniedziałek, 17 kwietnia 2023

Czy owady wadzą?

  Witamy Cię ponownie! ✋😇 

Dzisiaj, tak jak nazwa wpisu wskazuje będzie trochę informacji przyrodniczych o owadach. Owady, to te, które wadzą, ale czy tak jest? Czy boicie się pszczół czy innych tego typu owadów? My osobiście nie, ponieważ takie owady są tyle razy od nas mniejsze, że jesteśmy w stanie ich "pokonać" czy od nich uciec.😊 Nawet jeśli przegramy z nimi walkę to zostanie nam ślad po nich, ale jak to dzisiaj jedna z koleżanek powiedziała " trochę poboli i przestanie", i taka jest prawda. Oczywiście pracując z dziećmi warto zapytać się rodziców czy dane dziecko nie jest uczulone, ponieważ może to skończyć się silną reakcją alergiczną, więc lepiej mieć wtedy takie dziecko pod szczególną uwagą. Wracając do tematu czy owady wadzą? Są owady, które wadzą, ale są też takie, które nie. Pszczoły to te, które nie wadzą. Pszczoły mają kluczowe znaczenie dla istnienia życia Ziemi. Dlaczego pszczoły są tak ważne?


To tylko cztery podstawowe powody, dlaczego pszczoły są tak ważne. Warto uświadamiać dzieci z tym od samego początku, aby miały świadomość tego jak owady są ważną częścią naszego otoczenia, i tak naprawdę życia. Skoro powiedzieliśmy już sobie o owadach, które są ważne i potrzebne, to może teraz o tych co wadzą. Takim owadem, który jest często "obecny" u dzieci to wszy. Niestety, ale w przedszkolach i młodszych klasach szkoły podstawowej jest to bardzo częsty element, który towarzyszy uczniom. Do wszy należą owady niewielkich rozmiarów, od 0,35 do 6 mm długości, silnie spłaszczone grzbietowo-brzusznie, pozbawione skrzydeł, okryte skórzastym, chitynowym pancerzem o ściśle zrośniętych segmentach. Mają zredukowane oczy, krótkie czułki, kłująco-ssące narządy gębowe, odnóża przednie i środkowe wyspecjalizowane w poruszaniu się wzdłuż włosa, odnóża środkowe i tylne wyposażone są w pazurki czepne, dzięki którym wesz może utrzymać ciężar 2000 razy przewyższający ciężar jej ciała. Żywią się krwią wysysaną po nakłuciu skóry żywiciela. Samice wszy są większe od samców, jaja, tzw. gnidy przyklejają do włosów. Oprócz takich wszy, istnieją wszy łonowe. Wszy łonowe są owadami pasożytniczymi zasiedlającymi przede wszystkim włosy w okolicach narządów płciowych człowieka. Wbrew powszechnemu przekonaniu ich występowanie nie jest spowodowane nieprzestrzeganiem zasad higieny, a wynika najczęściej z bliskiego kontaktu z osobą zarażoną. Także odpowiadając na pytanie, tak wszy dla ludzi wadzą.Tak wygląda ten pasożyt:
                  Źródło:ttps://ratapest.pl/popularne-szkodniki/szkodniki-sanitarne/wesz-ludzka/
To tyle, jeśli chodzi o informację o owadach. Aby zapamiętać informacje, z którymi zapoznaliśmy dzieci, możemy im zaproponować wywiad z wybranym owadem. My miałyśmy okazję zrobić taki wywiad na zajęciach:
Z wywiadem już miałyśmy okazję się spotkać na którymś z wykładów. Taka forma wydaje nam się odpowiednia dla dzieci, ponieważ mogą w taki sposób utrafić nowe informacje, ale może ich to zaciekawić do poznania ciekawostek na temat owadów. Dowiadujemy się na zajęciach nie tylko nowych wiadomości, których niestety na pewno wszystkich nie jesteśmy w stanie zapamiętać, ale taki dziennik refleksji pomaga również nam uporządkować je w całość. Jak to wykorzystamy w przyszłości? Na pewno będziemy korzystać z takich wywiadów, ponieważ uzupełnia to lekcję, ale i dziecko potrafi scalić wszystkie "nowości", z którymi zapoznało się na zajęciach. 😇 My same przez ten wywiad zapamiętałyśmy chociażby to, że samice są większe niż samce. Myślałyśmy, że raczej jest na odwrót, a tu takie zdziwienie. Mówi się, że człowiek uczy się całe życie, jak widać potwierdza się to na każdych zajęciach. 😊
Na dzisiaj to tyle, mamy nadzieję, że nowe informacje Was nie przytłoczyły tylko zaciekawiły...
Do zobaczenia, Paula 🙋


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

REFLEKSJA

 Hej, miło Was widzieć po raz kolejny na naszym blogu. Niestety... to będzie już nasz ostatni wpis, który tutaj zamieścimy. Choć może jeszcz...