sobota, 6 maja 2023

ZAJĘCIA TERENOWE CD.

 W tym wpisie pokażemy Wam, co udało nam się znaleźć w parku Kortowskim. Będą to rośliny, a także stworzenia które żyją w wodzie. Także przejdźmy już może do rzeczy. 😀

Czosnaczek

Pierwszą rośliną jaką pokazał nam Pan Profesor był czosnaczek. Może już macie jakiś pomysł dlaczego akurat taka nazwa? Chodzi tutaj o jej zapach, ponieważ przypomina on zapach czosnku. Roślina ta należy do rodziny kapustowatych. Ma białe kwiatki, jest w całości jadalna i posiada właściwości lecznicze. W środowisku naturalnym można ją spotkać w lasach liściastych, zaroślach i na obrzeżach dróg. 


Glistnik jaskółcze ziele

Jest to gatunek byliny z rodziny makowatych. Możemy znaleźć go na łąkach, skwerach, w zaroślach, lasach, a nawet pośród zwykłej trawy. Może mieć on wiele zastosować, na przykład przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne lub działanie uspokajające i wiele innych. Ciekawostką jest to, że możemy wykorzystać glistnika do zrobienia tatuaży, a to na pewno zainteresowałoby dzieci.


Zawilec gajowy

Obficie kwitnie od końca marca do maja. Ma duże białe kwiaty (około 3cm), pojawiają się one między dłoniastymi, głęboko powcinanymi liśćmi i zamykają na noc. Zawilec gajowy lubi podłoża żyzne, próchnicze, lekko kwaśne i umiarkowanie wilgotne. 


Podagrycznik

To rodzaj roślin należący do rodziny selerowatych. Liczy 11 gatunków. Podagrycznik ma właściwości oczyszczające i odtruwające organizm. Można go jeść na surowo, zrobić z niego pesto, dodać do zupy, czy do sałatek. Jestem ciekawa jego smaku... a Wy? 


Ślimak gajowy

Gatunek roślinożernego ślimaka lądowego z rodziny ślimakowatych. Żywi się glonami i roślinami zielnymi, zwłaszcza ich obumarłą tkanką. 




Przejdźmy teraz do tego, co udało nam się znaleźć w jeziorze Kortowskim...

Błotniarka stawowa

Jest to gatunek ślimaka z rodziny błotniarkowatych. Zamieszkuje stawy oraz jeziora. Żywi się pokarmem zarówno roślinnym, jak i mięsnym, szczególnie martwą materią organiczną (czasem padliną zwierząt).


Wodopójka

To kleszcz, który zamieszkuje środowisko wodne. Larwy wodopójek pasożytują na owadach wodnych tj. ważkach, pluskwiakach, czy chruścikach.


Łątka (larwa ważki drapieżnej)


Nartnik
To gatunek półwodnego pluskwiaka z rodziny nartnikowatych. Jego nazwa wzięła się prawdopodobnie od nart, ponieważ suwa się po powierzchni wody jak narty po śniegu. Wzięty do ręki potrafi boleśnie ukąsić. Zwany jest także "hieną wodną".


Podsumowując nasze zajęcia przeprowadzone w terenie były one dla nas ciekawym doświadczeniem. Nazwy niektórych roślin i stworzeń słyszałyśmy po raz pierwszy. Zwykle wszystkie zajęcia przeprowadzane są w salach wykładowych. Tu natomiast mieliśmy okazję wyjść na dwór i chłonąć wiedzę na świeżym powietrzu, co było interesująca odskocznią od rutyny. Takie zajęcia na pewno sprawdzą się w edukacji z dziećmi, czy to przedszkolnymi, czy już uczniami szkoły podstawowej. Środowisko naturalne to doskonałe miejsce do pojawiania się w głowach dzieci wielu pytań i okazji do udzielania na nie odpowiedzi. Tak więc jesteśmy pewne, że jako przyszłe nauczycielki często będziemy wychodzić do naszych uczniów z taką inicjatywą zajęć terenowych. A Wy co myślicie? Czy podobało Wam się?

Miłego dnia i do zobaczenia w kolejnym wpisie.

Klaudia 😉







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

REFLEKSJA

 Hej, miło Was widzieć po raz kolejny na naszym blogu. Niestety... to będzie już nasz ostatni wpis, który tutaj zamieścimy. Choć może jeszcz...