czwartek, 9 marca 2023

NASZA PLANETA ZIEMIA

 

Witajcie ponownie na naszym blogu! 👋😉

Na ostatnich zajęciach z edukacji społeczno-przyrodniczej Pan Profesor pokazywał nam eksperymenty dotyczące pór roku oraz tego, skąd tak naprawdę wiadomo, że Ziemia jest kulista? Zapoznałyśmy się także z bajką Kamishibai oraz ChatemGPT.

Skąd wiemy, że Ziemia jest okrągła? 🌍

Jeśli kiedykolwiek byliście nad morzem i wpatrywaliście się w horyzont, z pewnością dostrzegliście to zjawisko - nadpływające z oddali statki nie pojawiają się od razu w całości w polu widzenia. Zdają się wypływać jakby spod wody. Oczywiście tak się nie dzieje.

Jak działa to złudzenie optyczne? Bardzo dobrze obrazuje je eksperyment, który miałyśmy okazję przeprowadzić na naszych zajęciach. Będziemy potrzebować do niego jedynie piłki oraz ołówka lub karteczki samoprzylepnej. Poniżej przedstawiony jest właśnie taki eksperyment.


Identycznie działają obiekty wyłaniające się zza horyzontu, jak choćby wysokie budynki do których dopływa się po długim rejsie.

Ile mamy pór roku? 🌱🌞

Do tej pory myślałyśmy, że istnieją jedynie 4 pory roku, ale okazało się, że jest ich więcej. Pomyślicie sobie „o czym one piszą?”, ale to prawda, mamy 6 termicznych pór roku. Jest to: przedwiośnie, wiosna, lato, jesień, przedzimie oraz zima. Wymienione wcześniej termiczne pory roku są zależne od średniej dobowej temperatury. Ustala się je za pomocą obserwacji oraz obliczeń.

Bajka Kamishibai 📖🎭

Kolejną nową i myślę, że ciekawą rzeczą, którą poznałyśmy na zajęciach i, którą można wykorzystać w pracy z dziećmi jest Kamishibai. Dziwne słowo, prawda? Już tłumaczymy, co to właściwie oznacza. A mianowicie jest to teatr ilustracji, teatr obrazkowy, a dosłownie: papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie butai. Taką skrzynkę można z łatwością kupić, ale można także wykonać i pomalować ją samodzielnie w domu i myślę, że jest to fajniejsze rozwiązanie. Jeśli chodzi o ilustracje mogą wykonać je dzieci, na pewno chętnie się do tego zaangażują, na koniec wystarczy ułożyć do naszych ilustracji odpowiednią historyjkę.

Kamishibai, źródło: https://www.tibum.pl/shop/co-to-jest-kamishibai

ChatGPT 💻

Podczas zajęć miałyśmy okazję skorzystać z ChatuGPT. Jest to sztuczna inteligencja, która służy do generowania odpowiedzi na wprowadzone przez nas dane. My wpisujemy intersujący nas temat, a sztuczna inteligencja wykonuje za nas resztę zadania. Fascynujące, prawda??? Ciekawe jest też to, że każdemu użytkownikowi zostanie wygenerowany inny tekst. My wykorzystywałyśmy ChatGPT do napisania bajki o porach roku, którą możecie przeczytać niżej. Pamiętajmy, że jest to jednak sztuczna inteligencja i nie jest ona całkowicie nieomylna, więc warto, przed wykorzystaniem takiego tekstu, zapoznać się z nim i sprawdzić czy nie posiada on jakichś błędów. Jeśli chodzi o nasze zdanie na temat ChatuGPT, to na pewno jest on bardzo pomocny, ale czy nie rozleniwi nas i, czy nie doprowadzi do tego, że ludziom trudno będzie tworzyć własne wypowiedzi? Ciekawe, co wy o tym sądzicie.


Bajka, którą napisała sztuczna inteligencja

Podsumowując...

  • z zajęć wyniosłyśmy jak łatwo przeprowadzić eksperyment dotyczący udowodnienia faktu, że Ziemia jest okrągła, który można przeprowadzić z dziećmi;
  •  dowiedziałyśmy się, że istnieje więcej niż 4 pory roku; 
  • poznałyśmy bajkę Kamishibai, którą z pewnością wykorzystamy w przyszłości w pracy z dziećmi, w trakcie, której tworzenia, będą one mogły wykazać się kreatywnością;
  • miałyśmy okazję pracować ze sztuczną inteligencją, która może okazać się pomocna w kryzysowych sytuacjach.


Na dziś to tyle, mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś o czym nie mieliście pojęcia.

Do zobaczenia! 😃

Klaudia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

REFLEKSJA

 Hej, miło Was widzieć po raz kolejny na naszym blogu. Niestety... to będzie już nasz ostatni wpis, który tutaj zamieścimy. Choć może jeszcz...