Cześć, witamy Cię z powrotem!😁
Dzisiejszy wpis będzie o drugiej części ostatniego wykładu, czyli o roślinach, a mianowicie o leśnych tulipanach. Jakie się pojawiły myśli, kiedy przeczytaliście leśny tulipany? Co to za rośliny? Czy może gdzie występują? Gdzie mogą rosnąć?
Tulipan dziki to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny liliowatych. Występuje w całej Europie i północnej Afryce oraz w Turcji. Populacje dziko rosnące zagrożone wyginięciem. Występuje również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie został introdukowany.
A tak on wygląda:
Jego wygląd nie jest nadzwyczajny, ale oprócz ładnego wyglądu ma o wiele więcej do zaoferowania... Taki tulipan ma nawet działanie toksyczne. Działają trująco na różne zwierzęta, takie jak bydło, konie. Objawy zatrucia tą rośliną występują po upływie 1-2 godzin od zjedzenia rośliny. Odnotowano nawet przypadki śmiertelne. A dlaczego jest on trujący? Jest trujący, ponieważ zawiera alkaloid tulipinę. Ta substancja działa na rdzeń przedłużony oraz zakończenia nerwów czuciowych, a także pobudzająco na wydzielanie gruczołów. Poza tym wywołuje ciężkie uszkodzenia serca. Teraz już wiecie co to za roślina i czym się charakteryzuje. Wiecie o tym, że są trujące, a dawno temu, pewien kucharz, który służył u Denhoffów pod Kętrzynem, przygotował przepis na sok z leśnych tulipanów... Przepis brzmiał mniej więcej : " zerwij leśne tulipany, zalej je wrzątkiem i odstaw na 36 godzin, po czym wyciśnij z nich sok, weź trzy kwaterki miodu, gotuj tak długo, aż się wyklaruje. Wlej do tak przygotowanego miodu cztery kwaterki soku, dobrze zagotuj, ostudź." Czy kucharz nie wiedział o tym, że są trujące?😏 Oprócz takiego przepisu istnieją również przepisy na syropy kwiatowe, kapilerowe, fiałkowe. Po takich informacjach, kiedy przedstawimy nowe wiadomości dzieciom, możemy im zadać zadanie:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz