czwartek, 30 marca 2023

O leśnych tulipanach...

 Cześć, witamy Cię z powrotem!😁 

Dzisiejszy wpis będzie o drugiej części ostatniego wykładu, czyli o roślinach, a mianowicie o leśnych tulipanach. Jakie się pojawiły myśli, kiedy przeczytaliście leśny tulipany? Co to za rośliny? Czy może gdzie występują? Gdzie mogą rosnąć?

Tulipan dziki to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny liliowatych. Występuje w całej Europie i północnej Afryce oraz w Turcji. Populacje dziko rosnące zagrożone wyginięciem. Występuje również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie został introdukowany.  

A tak on wygląda:

                                       Źródło:Tulipan sylvestris, tulipan dziki botaniczny (5szt.) Ogrodniczy sklep internetowy krokusy.pl

Jego wygląd nie jest nadzwyczajny, ale oprócz ładnego wyglądu ma o wiele więcej do zaoferowania... Taki tulipan ma nawet działanie toksyczne. Działają trująco na różne zwierzęta, takie jak bydło, konie. Objawy zatrucia tą rośliną występują po upływie 1-2  godzin od zjedzenia rośliny. Odnotowano nawet przypadki śmiertelne. A dlaczego jest on trujący? Jest trujący, ponieważ zawiera alkaloid tulipinę. Ta substancja działa na rdzeń przedłużony oraz zakończenia nerwów czuciowych, a także pobudzająco na wydzielanie gruczołów. Poza tym wywołuje ciężkie uszkodzenia serca. Teraz już wiecie co to za roślina i czym się charakteryzuje. Wiecie o tym, że są trujące, a dawno temu, pewien kucharz, który służył u Denhoffów pod Kętrzynem, przygotował przepis na sok z leśnych tulipanów... Przepis brzmiał mniej więcej : " zerwij leśne tulipany, zalej je wrzątkiem i odstaw na 36 godzin, po czym wyciśnij z nich sok, weź trzy kwaterki miodu, gotuj tak długo, aż się wyklaruje. Wlej do tak przygotowanego miodu cztery kwaterki soku, dobrze zagotuj, ostudź." Czy kucharz nie wiedział o tym, że są trujące?😏 Oprócz takiego przepisu istnieją również przepisy na syropy kwiatowe, kapilerowe, fiałkowe. Po takich informacjach, kiedy przedstawimy nowe wiadomości dzieciom, możemy im zadać zadanie:


Takie zadanie pozwoli utrwalić wiadomości, które dzieci zapoznały na zajęciach. Oprócz tego temat może ich zaciekawić i pozwolić na to, aby więcej zapamiętały. Takie zadanie może być świetnym elementem na zakończenie zajęć. 

Inna formą nauki mogą być zajęcia w terenie. Nasze miasto, czyli Olsztyn ma wiele ofert to tego, aby zaznajomić się z przyrodą. Można wyjść do Muzeum Przyrody, na różnego rodzaju wystawy, do lasu, do parku, uniwersytetu, czy nawet wyjechać gdzieś poza miasto. Poza Olsztynem w różnych małych wioskach istnieją nawet mini zoo. Można tam zobaczyć na żywo zwierzęta, oczywiście nie jest to tak duże jak normalne zoo w dużych miastach, ale również można podziwiać zwierzęta. Taka forma wyjścia na pewno spodoba się dzieciom, szczególnie, że większość dzieci uwielbia zwierzęta. Także podsumowując ten wykład utwierdził nas w tym, aby wychodzić z dziećmi jak najwięcej, odkrywać przyrodę, ponieważ tak naprawdę jest ona dookoła nas. Edukacja nie jest tylko w szkole. Może być oderwana od budynku, klasy. Różne placówki pozwolą nam na przyswajanie nowej wiedzy. Oczywiście jest to niemałe wyzwanie dla nauczyciela, ponieważ do takiego wyjścia musi się odpowiednio przygotować. Jest to na pewno duża cięższa forma pracy, ale dużo przyjemniejsza i ciekawsza. Warto uczyć się przyrody w terenie. A na koniec zostawiam wam krótki filmik znaleziony na YouTubie przedstawiający terenową lekcję dla uczniów drugiej klasy szkoły podstawowej.



Do zobaczenia przy kolejnym wpisie, Paula 💓


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

REFLEKSJA

 Hej, miło Was widzieć po raz kolejny na naszym blogu. Niestety... to będzie już nasz ostatni wpis, który tutaj zamieścimy. Choć może jeszcz...