Pierwsze zdjęcia przedstawiają przebiśniegi, o których zdążyliśmy już powiedzieć sobie na naszych zajęciach. Udało się nawet złapać moment, zapylania kwiatów przez pszczołę. 🐝
Przebiśniegi to pierwsze wiosenne kwiaty, które kwitną już pod koniec lutego i na początku marca. Poznajmy lepiej tę roślinę o mlecznobiałych płatkach zwaną inaczej śnieżyczką. Czy wiedzieliście, że tak też można ją nazywać? Bo my nie.
Przebiśniegi rosnące w moim ogrodzie.
W związku z tym, że w jednym z poprzednich postów co nieco, pisałyśmy o przebiśniegach, dziś kilka ciekawostek na ich temat.
CZY PRZEBIŚNIEGI SĄ POD OCHRONĄ?
Jak już wspomniałyśmy przebiśniegi, to pierwsze wiosenne kwiaty. Widząc je wśród tylko mokrych martwych liści, gdzie dookoła pusto i martwo, na pewno naszłaby nas chęć zerwania tych kwiatów, ale niestety nie wolno tego robić. Wprawdzie w Polsce śnieżyczkom, czyli przebiśniegom nie grozi wyginięcie, ale są one chronione.
PRZEBIŚNIEG, SNIEGUŁKA, ŚNIEŻYCZKA... CO OZNACZA TA NAZWA?
Śnieżyczka przebiśnieg, inaczej śniegułka, wszystkim kojarzy się ze śniegiem. Anglicy nazywają tę roślinę kroplą śniegu (ang. snowdrop), Rosjanie – podśnieżnikiem, Niemcy – płatkiem śniegu (niem. Schneeglöckchen). Podobnie brzmi po łacinie – mlecznobiały śnieżny kwiat (Galanthus nivalis, od greckiego gala – mleko i anthos – kwiat oraz łacińskiego nivalis – śnieżny).
PRZEBIŚNIEGI - CZY SĄ TRUJĄCE?
Nikomu z nas nie przyjdzie do głowy jedzenie przebiśniegów, ale czasem skubnie je lekkomyślna krowa czy owca. Zdarza się, że po takim poczęstunku traci przytomność, bo przebiśniegi są trujące, u ludzi wywołują biegunkę i wymioty; u wrażliwych osób nawet dotykanie cebulek może spowodować reakcję alergiczną.
Dziś przebiśniegi uprawia się jako rośliny lecznicze. A wszystko z powodu galantaminy i zawartego w niej alkaloidu, który dobry jest na choroby układu nerwowego. Uczeni odkryli, że substancja ta pomaga cierpiącym na Alzheimera i nie daje przy tym tylu skutków ubocznych.
Kolejne zdjęcia przedstawiają krokusy, które również zaczęły kwitnąć w moim ogrodzie. Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądają.
ZASTOSOWANIE KROKUSÓW
- Roślina ozdobna: uprawianych jest około 30 gatunków. Nadają się do ogródków skalnych, na rabaty i obrzeża rabat. Mogą być również uprawiane w kępach na trawniku i pędzone w szklarni.
- Roślina przyprawowa: od wieków też hoduje się szafran uprawny. Wysuszone znamiona szafranu uprawnego są stosowane jako przyprawa. Ten żółty proszek jest najdroższą przyprawą na świecie. Na zebranie 1kg znamion potrzeba 150tys. kwiatów szafranu uprawnego.
- Roślina kulinarna: szafran barwi potrawy na żółto. Zbyt duża ilość szafranu sprawia, że potrawa staje się gorzka. Szafran najczęściej stosuje się do przyprawiania ryżu, owoców morza, zup i ciast. W Polsce sławne były niegdyś tzw. "baby szafranowe", czyli puszyste ciasta drożdżowe zabarwione na żółto szafranem.
- Jako afrodyzjak.
- Jako barwnik.
Jeśli chodzi o stokrotkę, ma ona zastosowanie jako roślina ozdobna, a także jako roślina lecznicza. Ciekawostką także jest to, że to roślina w całości jadalna i ma ona miętowy posmak. Szczerze, wcześniej się nad tym nie zastanawiałyśmy i nie wiedziałyśmy, że tak jest. Teraz jesteśmy już bogatsze o nową wiedzę. Super, prawda? A może ktoś z was zdążył już próbować? My niestety nie, ale może kiedyś się odważymy...😅
A teraz bazie kotki. Dlaczego tak właściwie, tak je nazywamy? Warto się dowiedzieć.
Bazie, chociaż tak dobrze znane, są równie różnorodne jak odcienie wiosennego nieba. Najbardziej charakterystyczne, a przy tym najmilsze w dotyku, rozwijają się wiosną na wierzbach. Ale dlaczego nazywamy je "kotkami"? Już biegniemy z wytłumaczeniem... 😁
"Słowo nawiązuje do uroczej legendy, zgodnie z która rosnąca nad rzeką wierzba uratowała przed utonięciem kilkoro maleńkich kociąt, które wpadły do wody, próbując polować na kolorowe motyle. Drzewo zanurzyło gałązki w rzece, a kotki z ich pomocą przedostały się na brzeg. Na pamiątkę tego wydarzenia gałązki wierzby pokrywają się wiosną puchatymi kuleczkami, przywodzącymi na myśl futerko kocięcia." 🐈🐈 Nie słyszałyśmy wcześniej tej legendy, a wy? Może tak.
Już ostatnie zdjęcie, ale nie najgorsze. A wręcz przeciwnie. Przedstawiające pięknego bociana białego. Chyba najważniejszy z wiosennych symboli. Gdy przyleci pierwszy bocian, to chyba znak, że wiosna zawitała do nas na dobre. Co myślicie? 😊
Zdjęcie może nie najbardziej wyraźne, bo zrobione z daleka, ale liczy się, że jest pan bocian. 😅
Bocian na swoim gnieździe.
Bocian biały to gatunek dużego ptaka brodzącego. Zimuje on w Afryce. Jest on mięsożercą. Żywi się m.in. owadami, rybami, małymi ssakami lub ptakami. Jest gatunkiem monogamicznym, ale nie dobiera się w pary na całe życie. Bociany budują wspólne gniazda, które może być używane przez kilka lat. Ptak ten ma niewielu naturalnych wrogów, jednak może być siedliskiem kilku rodzajów pasożytów; w jego upierzeniu żerują wszy i wszoły, a duże bocianie gniazda są schronieniem dla wielu rodzajów roztoczy.
Ten charakterystyczny ptak dał początek wielu legendom na całym zasięgu jego występowania, z których najbardziej znana jest historia o dzieciach przynoszonych przez bociany. 👶😁
A na koniec kilka inspiracji - przykłady prac plastycznych związanych z naszymi oznakami wiosny, które opisałyśmy w naszym poście. Takie prace możemy wykonać z dziećmi, przy temacie "Wiosna".
zdjęcie 2. https://edufunkids.com/bocian-praca-plastyczna-z-wykorzystaniem-platkow-kosmetycznych/
zdjęcie 2. http://www.akademiamc.pl/galeria/wydarzenia/p51/839-praca_plastyczna_bocian_z_wacikow.html
Dziękujemy za poświęcony czas, widzimy się przy kolejnym poście! 👋
Klaudia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz