wtorek, 21 marca 2023

O pracy motyli...

 Cześć, witamy Cię z powrotem!😉

Dzisiejszy wpis będzie o motylach, akurat w ten dzień jest pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca 💧

Na ostatnim wykładzie poruszaliśmy typowo przyrodnicze tematy, a jednym z nim były właśnie motyle. Motyle pewnie kojarzą wam się z miłymi, słodkimi owadami, ale czy tak jest? Nie do końca, motyle mogą być nawet oszustami. Jednym z takich ciekawych motyli, który właśnie nas zainteresował jest modraszek.

Tak on wygląda:


A dlaczego nas tak szczególnie zainteresował? Przykuwa on nie tylko swoim ciekawym wyglądem, ale również swoim nietypowym zachowaniem, a mianowicie potrafi być można by powiedzieć, że nawet trochę pasożytem, ponieważ ewidentnie umie działać na swoją korzyść.

Jest to owad, który z mrówkami jest bardzo mocno związany. Ten motyl wydziela pachnące feromony, dzięki którym mrówki są "oszukane". Mrówki myślą, że nie są do zjedzenia, tylko traktują motyla jak swoją "siostrę". Mrówka oprócz tego, że jest bardzo pracowita, to też pomocna. Mrówka zabiera motyla i chowa go w mrowisku, aby owad czuł się bezpiecznie. Motyl to wykorzystuje, ponieważ tam może się bezpiecznie przepoczwarzyć. Takie motyle mogą nawet nie występować bez mrówek. 

Tutaj zdjęcie "współpracy" larwy z mrówkami 



Czy wiedzieliście o takim motylu, a raczej o takim jego specyficznym działaniu? My nie wiedziałyśmy, i dowiedziałyśmy się tego właśnie na wykładzie, który w dużej części był poświęcony motylom. Na wykładzie dostałyśmy dużą porcję wiedzy na temat różnych owadów, ale oprócz tego została nam przedstawiona propozycja pracy, jaką możemy wykonać z dziećmi. Jest to podanie o prace. Jak wiemy, dzieci raczej nie spotykają się z pisaniem podania o pracę, ale można to zrobić w sposób śmieszny. Można dodać żarty, ale przede wszystkim dzieci nie będą odbierały tego jako naukę, tylko zabawę, a przy tym będą poszerzać swoją wiedzę, ale i świetnie się bawić. Nigdy wcześniej nie spotkałyśmy się z taką formą pracy, więc jest to dla nas coś nowego, nieznanego. Jest to kolejna rzecz, którą może właśnie w przyszłości w swojej pracy wykorzystamy. Ostatnio na zajęciach był wywiad, a teraz podanie o pracę. Pomyślałyśmy, że dzieci mogą właśnie przeprowadzać między sobą takie "rozmowy o pracę" wcielając się w dane zwierzę, które poznały na lekcjach. Tutaj poniżej wrzucę naszą propozycję podania o pracę właśnie naszego bohatera wpisu:


Kolejną formą jaka może być przydatna do poznania bliżej motyli, może być wyjście do muzeum. Właśnie dzisiaj miałyśmy przyjemność być w muzeum, akurat nie na wykładach, ale na ćwiczeniach z tego przedmiotu. Jest to Muzeum Przyrody w Olsztynie. Możemy w nim zobaczyć wiele ciekawych okazów. Właśnie w nim zobaczyłyśmy motyle i mogłyśmy zapoznać się z ich nazwami, a uwierzcie, że niektóre naprawdę są skomplikowane. 


 
A na koniec... zostawiam dla Was link do quizu o motylach, sprawdźcie swoją wiedzę 😊

QUIZ – rozpoznaj 10 dziennych motyli | Zielony Ogródek (zielonyogrodek.pl)

Naszą główną refleksją z tej części wykładu jest to, że czasami warto bardziej zagłębić się w życie danego owada, a możemy się zdziwić. Oprócz tego jak możemy wykorzystywać pożyteczne z zabawą, czyli podanie o pracę. Dzieci uwielbiają bawić się w "dorosłych", dlatego myślimy, że ta forma pracy szczególnie przypadnie im do gustu. Może za jakiś czas się o tym przekonamy. 

Do zobaczenia przy kolejnym wpisie, Paula 👋






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

REFLEKSJA

 Hej, miło Was widzieć po raz kolejny na naszym blogu. Niestety... to będzie już nasz ostatni wpis, który tutaj zamieścimy. Choć może jeszcz...